Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English

kancelaria@bazylikazawiercie.pl

32 67 222 71

Katolicka Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu

Aktualności

Ogłoszenia Duszpasterskie na XIX Niedzielę Zwykłą

Ogłoszenia Duszpasterskie na XIX Niedzielę Zwykłą

Rozmiar tekstu

A

A

A

XX Niedziela Zwykła 13 sierpnia 2023r.
- o godz. 20 00 Nabożeństwo Fatimskie – zapraszamy czcicieli Matki Bożej.


1. We wtorek Uroczystość WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY – niedzielny porządek mszy św. - na mszach poświęcenie ziół i  kwiatów. W tym dniu obchodzimy też Święto Wojska Polskiego; 103 rocznicę Bitwy Warszawskiej – CUDU NAD WISŁĄ – bitwy, która zdecydowała o losach Europy i świata. W tym maryjnym dniu otoczmy modlitwą naszą umiłowaną Ojczyznę, dziękując Bogu zwłaszcza za dar wolności i także módlmy się o pokój na Ukrainie.


2. Od czwartku po rannej i wieczornej Mszy św. odprawiamy nowennę przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.


3. We wtorek w godzinach południowych będziemy gościć w naszej parafii ok. 1200 osobową pieszą pielgrzymkę Dominikańską z Krakowa na Jasną Górę. Dla kadry ok. 100 osób duchownych i świeckich przygotujemy obiad, także dla wszystkich pielgrzymów będzie poczęstunek. Gdyby ktoś z Państwa chciał poczęstować pielgrzymów ciastem, owocami to zapraszamy – można przynieść wcześniej.


4. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik Niedziela i Gość Niedzielny..


5. Tradycyjna pielgrzymka do Mrzygłodzkiego Sanktuarium w nadchodzący środę – wyjazd spod Bazyliki o godz. 17 00 – zgłoszenia przyjmujemy dzisiaj i jutro zapraszamy. Organizujemy wyjazd autokarem na Procesję Maryjną z archikatedry na Jasną Górę 25 sierpnia, po procesji o godz. 19 00 będzie msza św. na Jasnogórskim Szczycie za naszą archidiecezję – zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej. Bardzo zachęcamy także i osoby starsze, które nie mogą pieszo pielgrzymować, czy wyjeżdżać na kilkudniowe pielgrzymki.


6. Tak jak wspominaliśmy tydzień temu, po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń Konserwatora Zabytków, figury św. ap. Piotra i Pawła sprzed Bazyliki zostały zdemontowane i poddane generalnemu odnowieniu w pracowni konserwatorskiej (były mocno zniszczone zębem czasu). Czeka nas generalny remont północnej wieży Bazyliki, wszak jest ona w katastrofalnym stanie i wymaga remontu – takie jest orzeczenie ekspertów, którzy jesienią badali stan techniczny tej wieży.
W listopadzie ubiegłego roku został ogłoszony nabór wniosków na dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Taki wniosek mógł złożyć Urząd Miasta na zabytki znajdujące się na jej terenie. Władze naszego miasta złożyły taki wniosek zatytułowany: Remont budowlano – konserwatorski wieży kościoła parafialnego pw. św. ap. Piotra i Pawła w Zawierciu. Na powyższy cel remontu wieży naszej Bazyliki zostały przyznane środki rządowe w wysokości 3mln 430 tys. zł. T.j. duża suma, ale i prace będą bardzo kosztowne i też będzie potrzebny tzw wkład własny – jak chociażby opracowania architektoniczne. Pragnę w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować władzom naszej Ojczyzny, władzom naszego miasta Zawiercia na ręce Pana Prezydenta, pani Poseł Ziemi Zawierciańskiej za wsparcie powyższego wniosku. Obecnie jest opracowywana inwentaryzacja architektoniczno – budowlana Bazyliki, program prac konserwatorskich i ekspertyza techniczna. Po zakończeniu tego etapu będą jeszcze potrzebne zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i odpowiednich urzędów powiatu. Oczywiście procedury są dość skomplikowane, ale mam nadzieję, że z Bożą i ludzką pomocą damy radę. Ktoś z Was gratulując mi tych działań powiedział: „Czymże byłoby to nasze miasto Zawiercie bez tak wspaniałej świątyni. To jest nasza tożsamość. Będziemy wszystko robić, by księdza proboszcza wspierać, aby wieże naszej ukochanej Bazyliki w nadchodzących latach wypiękniały”. Dziękuję za to piękne świadectwo. W przyszłą trzecią niedziele miesiąca ofiary i dar serca będą przeznaczone na nowe schody, które za kilka tygodni będą montowane i na odnowienie figur św. ap. Piotra i Pawła. Serdeczne dzięki.


7. Na nadchodzące dni pracy i odpoczynku - życzymy Bożego błogosławieństwa.

12

SIE

2023

456

razy

czytano

7/87

bazylikazawiercie.pl

Rzymskokatolicka Parafia Pod Wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu

 

42-400 Zawiercie
ul. Sienkiewicza 4

Telefon: 32 67 222 71

E-mail: kancelaria@bazylikazawiercie.pl

 

Numer rachunku bankowego parafii:
88 2030 0045 1110 0000 0177 2360

Logo serwisu.

Katolicka Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia