Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Polish Ukrainian English

kancelaria@bazylikazawiercie.pl

32 67 222 71

Katolicka Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu

Aktualności

Ogłoszenia duszpasterskie na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Ogłoszenia duszpasterskie na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Rozmiar tekstu

A

A

A

O G Ł O S Z E N I A D U S Z P A S T E R S K I E
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 5 czerwca 2022r.

1. O godz. 17:00 – spotkanie z Żywym Różańcem; w środę o godz. 16:30 – spotkanie Rycerstwa Niepokalanej, codziennie o godz. 17:30 – nabożeństwo czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jutro drugi dzień Zielonych Świąt – Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła: Msze św. o godz: 7:00; 9:00 i 18:00. W czwartek Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – jest to dzień uświęcenia kapłańskiego – bardzo prosimy o modlitwę za kapłanów i o powołania kapłańskie.

2. Pielgrzymki: 18 czerwca czerwca (sobota – tu nastąpiła zmiana terminu z 20 na 18 czerwca) organizujemy jednodniową pielgrzymkę Rychwałd – Sanktuarium Pani Żywieckej, Golgota Beskidów w Radziechowach, Żywiec – konkatedra, Wadowice. Natomiast w nadchodzącą sobotę 11 czerwca – pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych i ich bliskich na Jasną Górę – wyjazd spod bazyliki o godz. 8:30. Jesienią organizujemy pielgrzymkę do Ziemi Świętej w dniach: 11–17 października – wylot samolotem będzie z Krakowa. (zniesione są już obostrzenia covidowe, stąd możemy swobodnie pielgrzymować). Program pielgrzymki można pobrać w zakrystii, kancelarii, jest też na stronie internetowej naszej parafii. Zapisy w najbliższym czasie, nawiasem jest już zapisanych kilkanaście osób. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

3. W minionych dniach rozpoczęliśmy prace renowacyjno–konserwatorskie przy generalnym odnowieniu witraży i okiennic w tej olbrzymiej rozecie nad ołtarzem Najśw. Serca Pana Jezusa. Zarówna witraże w tej rozecie jak i nad chórem oraz te trzy odnowione w ubiegłym roku witraże w prezbiterium bazyliki zostały wykonane za pontyfikatu pierwszego proboszcza ks. prałata Franciszka Zientary. Widzimy w tej rozecie gołym okiem, że te witraże są mocno zniszczone zębem czasu, nawet widać otwory – prześwity światła. Prawdopodobnie przez ponad sto lat nikt żadnego remontu nie robił, musimy się tym zająć, bo w dalszej perspektywie grozi to katastrofą. Wszystkie te pola będą wymontowane z otworów okiennych. Zostaną także zdemontowane profile ołowiowe. Szkła zostaną oczyszczone z kurzu i brudu przy użyciu preparatów chemicznych. Popękane szkła zostaną scalone profilem ołowianym. Brakujące szkła zostaną zrekonstruowane, następnie zostaną składane w nowych profilach ołowianych. Całość zostanie lutowana, kitowana i czyszczona. Uzupełnione zostaną ubytki malatury. Witraże zostaną zamontowane w pierwotnych otworach okiennych. Na swoje miejsce powrócą odnowione wiatrownice, w których będą wymienione szyby. Jesienią napisaliśmy wniosek do Ministerstwa o udzielenie dotacji na dofinansowanie prac konserwatorskich przy witrażach (II etap), i tu mam dobrą wiadomość – otrzymaliśmy dotacje w wysokości 210 tysięcy złotych (dziękuję tym, którzy to poparli). Jednak ta suma nie wystarczy – musimy jeszcze mieć trochę wkładu własnego, stąd starajmy się to wielkie dzieło odnowienia witraży naszej ukochanej Bazyliki na miarę możliwości, uczciwości i życzliwości wspierać.

4. Pierwsza próba dla młodzieży, która 29 czerwca przystąpi do Sakramentu Bierzmowania w poniedziałek o godz. 18:45. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania – kończące rok przygotowań – będzie we wtorek o godz. 18:00 dla grupy I i w środę o godz. 18:45 dla grupy II.

5. Po przyszłej niedzieli – we czwartek 16 czerwca Uroczystość Bożego Ciała. Po mszy św. godz. 9:00 – procesja będzie ulicami: Szymańskiego, Moniuszki, Piłsudskiego, Kościuszki. Po zakończeniu procesji będzie także msza św w Bazylice. Powoli myślmy o przygotowaniu Ołtarzy na Boże Ciało. Uroczystościom Bożego Ciała będzie przewodniczył biskup Andrzej Przybylski.

6. Na lekturę duchowną polecamy tygodnik Niedziela i Gość Niedzielny oraz Wiadomość Parafialne.

7. Wszystkim uczestnikom dzisiejszej liturgii życzymy Bożego błogosławieństwa i dobrego tygodnia.

03

CZE

2022

252

razy

czytano

115/119

bazylika-zawiercie.pl

Rzymskokatolicka Parafia Pod Wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu

 

42-400 Zawiercie
ul. Sienkiewicza 4

Telefon: 32 67 222 71

E-mail: kancelaria@bazylikazawiercie.pl

 

Numer rachunku bankowego parafii:
88 2030 0045 1110 0000 0177 2360

Logo serwisu.

Katolicka Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia